piątek, 18 października 2013

Egzekucja komornicza - jak zająć samochód należący do dłużnika



Wierzyciel, który wygrał cywilną sprawę sądową stoi przed problemem dość w Polsce powszechnym, a więc, czy uda się wyrok sądowy wyegzekwować. Pełnomocnik wierzyciela kieruje wniosek do komornika sądowego wskazując jaki majątek dłużnika ma być objęty egzekucją. 

Sprowadza się to do wskazania przez adwokata lub radcę prawnego, będącego pełnomocnikiem wierzyciela, rodzaju majątku, a tylko wyjątkowo dokładnych składników majątku dłużnika. W zależności od treści wniosku komornik podejmuje różne kroki celem wyegzekwowania wierzytelności.


Jeżeli wierzyciel nie zna żadnego majątku dłużnika, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że dłużnik nie zamierza obnosić się ze swoją majętnością, wówczas wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Nie oznacza to co prawda, że komornik zamieni się w detektywa śledzącego każdy krok dłużnika, natomiast z pewnością komornik skieruje zapytania do różnego rodzaju instytucji posiadających informację na temat majątku osób czy firm.


Kiedy natomiast wierzyciel posiada konkretną informację, że dłużnik porusza się samochodem lub samochodami, nierzadko przedstawiającymi znaczną wartość, pierwszą i niewątpliwie najważniejszą kwestią jest ustalenie, czy pojazd jest własnością dłużnika. 

Aby to sprawdzić, najlepiej powierzyć to komornikowi, albo zlecając mu poszukiwanie majątku dłużnika albo też wskazując dane pojazdu, którym, według wiedzy wierzyciela, porusza się dłużnik. Komornik sądowy może bowiem uzyskać informację z CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). W CEPiKu odnotowane są wszystkie pojazdy mechaniczne oraz dane dotyczące ich właścicieli. 

Problem pojawia się niestety często na etapie praktycznego wykorzystania wiedzy uzyskanej z tejże bazy. Aby dokonać zajęcia ruchomości jaką niewątpliwie jest samochód, komornik musi wiedzieć, gdzie pojazd należący do dłużnika, aktualnie się znajduje. Jeżeli dłużnik odmówi udzielenia takiej informacji, pozostaje skorzystanie z postępowania w przedmiocie wyjawienia majątku lub też wzięcie spraw w swoje ręce i wyręczenie komornika. 

Niestety zajęciu nie będzie podlegał pojazd będący przedmiotem leasingu, którym porusza się dłużnik. Nie oznacza to, że komornik nie może podjąć w takim przypadku innego rodzaju kroków, aby zająć wierzytelność wynikającą z umowy leasingu.


Jakub Kamiński

adwokat


Więcej na temat prowadzenia spraw egzekucyjnych: